خانه » مطالب مفید » دعا کردن در حق پدر و مادر به شیوه قرآنی

دعا کردن در حق پدر و مادر به شیوه قرآنی

دعا کردن در حق پدر و مادر به شیوه قرآنی

مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه یکی از حقوق پدر و مادر دعا کردن در حق آنهاست، اظهار کرد: در قرآن شیوه دعا کردن برای پدر و مادر به ما آموزش داده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین کمالی، مدرس حوزه علمیه در گفت وگویی با اشاره به روابط افراد در خانواده، گفت: آیات و روایات سفارشات فراوانی در زمینه نوع رابطه، محتوای رابطه و مسائل دیگر آن کرده است.

وی افزود: در قرآن کریم چند بار سفارش شده که به پدر و مادر احسان کنید، ممکن است در اینجا سؤال شود که چرا قرآن همانگونه که به احسان والدین سفارش کرده در زمینه احسان پدران و مادران به فرزندان سفارشی نداشته است.

این کارشناس دینی با بیان اینکه اولاد نیاز به تاکید برای احسان دارند، عنوان کرد: اولاد خدمات پدر و مادر را فراموش می کنند، اما پدران و مادران فرزندان خود را فراموش نخواهند کرد.

مدرس حوزه علمیه ادامه داد: محبت پدر و مادر همانند سرازیری است از این رو قرآن کریم تاکید دارد که این محبت ها باید از راه صحیح و درست باشد و به والدین تذکر می دهد که فرزندان آنها در قیامت به دردشان نمی خورد. در قرآن برای محبت پدر و مادر حدود تعیین شده چون محبت آن ها در سرازیری قرار دارد.

حجت الاسلام کمالی با بیان اینکه از آنجایی که محبت فرزندان همانند سربالایی است خداوند تاکید بسیاری دارد تا به والدین خود احسان کنند، ابراز کرد: قرآن کریم می فرماید که فرزند در زمان پیری پدر و مادر باید احسان بیشتری به آنها داشته باشند. نیکی و احسان در هر زمان و شرایطی متفاوت است، گاهی نیکی این است که انسان پول بدهد و گاهی می تواند حرف زدن با والدین باشد.

وی بیان کرد: این احسان ها باید بدون واسطه و به دست خود انسان باشد یعنی اگر مادر مریض شد خودش او را به دکتر ببرد نه اینکه با پول کسی را مامور به این کار کند. در صورت بدون واسطه بودن احسان دعای پدر و مادر مستجاب می شود.

مدرس حوزه علمیه اضافه کرد: نگاه از روی علاقه به والدین عبادت است و انسان نباید صدای خود را بر آنها بلند کند. فرزندان قبل از اینکه پدران و مادران درخواست خود را بگویند باید آن را اجابت کنند.

حجت الاسلام کمالی با بیان اینکه پدر و مادر خجالت می‌کشند که از فرزند خود درخواست مادی داشته باشند، گفت: یکی از احسان ها به والدین این است که اگر نماز خواندن یا قرائت قرآن آنها اشتباه است فرزند آن را اصلاح کند و اگر سواد ندارند به آنها سواد یاد بدهد که احسان دائمی همین موارد است؛ فرزند هر اندازه خدمت کند نمی تواند خدمات والدین خود را جبران کند.

وی با بیان اینکه یکی از حقوق پدر و مادر دعا کردن در حق آنهاست، اظهار کرد: در قرآن شیوه دعا کردن برای پدر و مادر به ما آموزش داده شده است.

منبع: خبرگزاری ایکنا – گیلان

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*